Начало / Факултети / Хидротехнически факултет / Катедри / Хидравлика и хидрология / Преподаватели /

проф. д.н. инж. Емил Маринов

Хидротехнически факултет, Катедра Хидравлика и хидрология - Преподавател (починал)

проф. д.н. инж. Емил Маринов
Кабинет А403
Телефон 8666375;9635245/686
E-mail marinov_fhe@uacg.bg
Място и дата на раждане гр. Видин 04.01.1934 г.
Семейно положение женен
Постъпил в УАСГ - Напуснал 1965 - 2002

Образование

Университет по архитектура, строителство и геодезия, София 1982 - Доктор на техническите науки Университет по архитектура, строителство и геодезия, София 1962 - 1965, Доктор Университет по архитектура, строителство и геодезия, София 1951 - 1957, Инженер по водоснабдяване и канализация

Езици

1. Английски – добре 2. Руски – мн.добре

Участие в научно-изследователски проекти

В дългогодишната си творческа инженерна дейност съм участвал непосредствено в хидравличните изчисления и изследвания на съоръженията, свързани с проектирането и изграждането на следните по-отговорни хидротехнически обекти: - техническо водоснабдяване на АЕЦ “Козлодуй”; - техническо водоснабдяване на АЕЦ “Белене”; - хидравлични изчисления на нестационарните процеси в ПАВЕЦ “Чаира”; - изчисления и изследвания за взаимните хидравлични и енергийни влияния за водноелектрическите централи в Долен Дунав – “Ж.врата І”, “Ж.врата ІІ” и ХТК “Никопол-Т.Мъгуреле”; - изчисляване на разривната вълна, получена от разрушаването на водноелектрическите централи в Долен Дунав; - изследване автоматичното действие на каскади иригационни канали на напоителната система “Карайсен”; - математическо моделиране на нестационарните процеси в каскадата иригационни канали с автоматично регулиране на напоителна система “Русе”; - математическо моделиране на възникването придвижването и разпластяването на катастрофалните вълни породени от разрушаването на редица язовирни стени – Искър, Бели Искър, Черногорово, Чаира, Яденица,Кричим и др. - разработени са и са предоставени за ползване от студентите на УАСГ над 30 програмни модула, които се използват при тяхното обучение и при разработването на курсовите и дипломните работи. Активно участие съм вземал при разработването, заедно с други членове на катедрата и на повече от 20 значими научноизследователски теми, засягащи хидравличните изчисления и проектирането на важни хидротехнически обекти у нас и в чужбина. Като Зам.министър в МОСВ съм инициатор и ръководител на екипа разработил Закона за водите, съобразен с новите икономически условия в страната, гласуван в Народното събрание през м. юли 1999 г. и влязъл в сила през м. януари 2000 г. Законът за водите поставя основите на съвременната институционална структура и управлението на водните ресурси на страната, основани на изискванията на “Рамковата директива за водите” на Европейския съюз. Като Президент на Международната комисия за опазване водите на р.Дунав съм един от авторите на престижния доклад, завършен през м. декември 2000 г. “Оценка на последиците от катастрофалното цианидно замърсяване в басейна на р. Дунав”. Цианидният разлив е причинен от разрушаването на мащабно хвостохранилище на златната мина “Аурул” – Румъния. Докладът е възложен за разработване от Европейската комисия по околна среда.

Публикации

Публикувал съм над 50 научни труда в български и чуждестранни научни списания. Публикациите в периода 1965 до 1975 г. са едни от първите в България, в които се илюстрира приложението на ЕИМ за решаването на хидравлични и хидротехнически проблеми. Тематиката на тези публикации е предимно в следните области: - хидравлика на открити течения; - хидравлика на водопроводни и канализационни мрежи; - нестационарни течения – числено моделиране с помощта на ЕИМ; - нестационарни разривни течения – числени модели; - нестационарни течения в каскада иригационни канали; - автоматично регулиране на нестационарни процеси в каскади иригационни канали; - нестационарни процеси в канали за техническо водоснабдяване на АЕЦ. В същия период са публикувани три доклада за конгресите на IANR (INTERNATIONAL ASSOCIATION FOR HYDRAULIC RESEARCH) – през 1965, 1971 и 1973 г. Публикациите след 1975 г. са свързани предимно с изследването на напорни и безнапорни хидравлични процеси, в условията на плавна изменяемост и при наличие на разриви. Тематиката е: - колебания в системата “напорен тунел – водна кула” на хидроенергийни системи; - изчисляване на катастрофалната вълна в резултат на разрушаване на каскадата язовирни стени в долен Дунав; - изчисляване на разривни вълни в планински реки; - приложение на метода на крайните елементи (МКЕ) за изчисляване на филтрационни полета в насипни язовирни стени и хвостохранилища; - приложение на метода на крайните елементи за изчисляване разпространението на замърсители в открити течения; - приложение на метода на граничните елементи (МГЕ) за изчисляване на напорна филтрация; - изследване на нестационарни вълни в каскади водохранилища в големи равнинни реки. През 1986 г. се отпечатва моят учебник по Числено моделиране в хидротехниката за студентите от Хидротехническия факултет на УАСГ. През 1994 и 2003г. се отпечатват първо и второ издания на учебника по Хидравлика за студентите от Хидротехническия факултет, в съавторство с проф. Б. Казаков и др., чиито редактор съм. През 2003 и 2004г. се отпечатват моите записки “ Hydraulics ” и “ Fluid mechanics for Civil Engineers “ за студентите от немскоезично обучение на хидротехническия факултет, които се обучават по съвместна програма с Техническия Университет – Виена.