Лекцията проследява теоретичното развитие на изследванията върху древните архитектурни строителни техники, като разглежда процеса на развитие на изследването от „строителен модел“ към „строителни техники“.
Доц. Ма Цюанбао обяснява какво представляват традиционните строителни техники от гледна точка на нематериалното културно наследство. Анализира се разликата между наследяването и опазването на техниките и опазването на културните реликви и древните сгради, както и тяхната взаимовръзка.
Ще научите повече и за китайски регионални школи за строителни техники, като Сяншанската и Хуйджоуската школа, както и за регионалните характеристики на традиционните китайски архитектурни строителни техники.
------------
ЗА ЛЕКТОРА
------------
Ма Цюанбао е уважаван преподавател и доцент към Kатедрата по опазване на исторически сгради в Пекинския университет за строителство и архитектура. Научните му интереси включват китайска традиционна архитектура, културни реликви, древни сгради и др.
Той ръководи множество проекти, автор е на девет книги, сред които „Техника и памет на официалните строителни материали в стария град на Пекин“. Активно се занимава с проекти за дигитално съхранение на културното наследство. Също така, Ма Цюанбао е главен автор и член на редакционния съвет на поредицата „За Китай“, посветена на историята на строителството и инженерните техники. Неговата работа включва проучване на Пекинската централна ос, реставрационни проекти в Пекинския Гуодзидзян, както и създаване на критерии за съхранение на културното наследство в новата зона Сюнан, за което е награден с отличие за изключителен принос.
------------
ДНИ НА КИТАЙСКАТА НАУКА И КУЛТУРА В БЪЛГАРИЯ
------------
В чест на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България, през ноември 2024 г. в България ще се проведат поредица от лекции в различни градове. Между 7 и 29 ноември видни учени и експерти в областта на хуманитарните науки от различни китайски университети и изследователски институти ще изнесат лекции, споделяйки резултатите от своите изследвания и академичен опит.
Те ще представят произхода на китайската цивилизация, нейното развитие, вътрешна логика, духовност, характеристики на различните епохи и основни насоки от гледна точка на философията, историята, литературата, изкуството, китайската медицина и т.н.
Дните на Китайската наука и култура в България са инициирани от Посолството на Китай в България и със съдействието на Министерството на търговията на Китай и Професионалния колеж по външна търговия на провинция Шандун.