По проект BG051PO001-3.1.07 "АКТУАЛИЗИРАНЕ НА УЧЕБНИТЕ ПРОГРАМИ ВЪВ ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ В СЪОТВЕТСТВИЕ С ИЗИСКВАНИЯТА НА ПАЗАРА НА ТРУДА"
Магистърската програма Архитектурна теория и критика стимулира критичен поглед върху развитието на съвременната архитектура и градско развитие на базата на знания в областта на историята на архитектурата и градоустройството и практическо приложение на теоретични постановки в професионалната архитектурна практика.
Програмата се състои от група дисциплини, попадащи в сфера, надграждаща стандартното образование по архитектура, които чрез сканиране от дистанция на процеса на архитектурно проектиране имат за цел да оформят една нова гледна точка към архитектурната практика от мета-нивото на архитектурната култура като цяло. Програмата цели да разшири хоризонта на архитектурното познание като обучи архитектите да анализират процеса на проектиране през призмата на архитектурната теория и отчитането на специфичния културен контекст под формата на:
- регионална и универсална пространствена култура
- тенденции на развитие в съвременното изкуство
- обществени масмедии и информационни мрежи
- социални и политически визии
- философски интерпретации на настоящето и времово-пространствения континуум
Магистърът по “Теория и критика на архитектурата” ще бъде подготвен със знания и умения в следните направления:
- способност да самоанализира своя подход към архитектурното проектиране и да превръща спонтанния творчески процес на проектиране в систематичен и осъзнат метод и стратегия в практиката.
- умение да проектира, анализирайки теоретично архитектурен подход в контекста на съвременното развитие на архитектурната култура, познавайки разнообразни тенденции, контексти, начини на архитектурен израз и стилистични похвати/езици.
- да интерпретира и формулира критична оценка на настоящата архитектурна картина като дефинира мястото на съвременните архитектурни практики в общия културен контекст в глобален мащаб.
Програмата развива умения за творческо критично мислене и способности да се анализира съвременната архитектурна практика чрез разглеждане на архитектурните творби като инструменти, отразяващи определен стадий на културно развитие и социално-икономическа и политическа позиция.
Програмата се състои от дисциплини, които интегрират в архитектурната сфера разнообразни хуманитарни знания от области като философия, семиотика, история на изкуството и архитектурата, теория на научното познание, политология, културология, социология и др., оформящи един силно интердисциплинарен фокус на магистратурата. Основната база на дисциплините се гради върху постиженията на структурализма и пост-структурализма, а така също и върху широк спектър от съвременни философски тенденции като нео-материализъм и нео-марксизъм до нео-кантиански философски парадигми.
Изтъкнати специалисти в съответните области са поканени да развият горепосочения набор от интердисциплинарни знания чрез лекции, работилници и ръководство на самостоятелната работа на студентите, контролирайки високо качество на студентските разработки.
Дипломната теза се предвижда в две форми - теоретична част + графично представена проектна разработка на базата на теоретичната част във формат А1 или текстова разработка в рамките на 5000 думи, включваща проектантски елементи.
Придобитата квалификация след успешното завършване на програмата: магистър-архитект по Архитектурна теория и критика.
Предназначение на програмата: Съгласно Квалификатора на областите на висше образование и професионалните направления (ДВ, бр.64/2002г.), програмата се ориентира към следните категории студенти от направление 5.7 „Архитектура, строителство и геодезия”:
- Студенти, завършили магистърска програма по сп. Архитектура в страната;
- Студенти, завършили магистърска програма по сп. Архитектура в чужбина;
Критериите за прием са свързани с успех по определени дисциплини от курса на следването им, владеене на английски език на ниво В1 или В2 и портфолио с архитектурни проекти на кандидатите.
За контакт:
доц. д-р арх. Милена Металкова-Маркова - координатор
Катедра „Теория и история на архитектурата”, Архитектурен факултет
тел: 865-03-12 / вътр.789