Начало / Обучение / Магистър след бакалавър и магистър / Управление и оптимизация на инвестиционни проекти в строителството чрез СИМ / Описание

Описание

Управление и оптимизация на инвестиционни проекти в строителството чрез СИМ - Магистър (MA) за бакалаври

ECTS пакет

ECTS Информация за университета

ECTS Информация за факултета

Управление и оптимизация на инвестиционни проекти в строителството чрез СИМ
Учебен план
Анотации

Управление и оптимизация на инвестиционни проекти в строителството чрез СИМ
Факултет Архитектурен факултет
Адрес

1046, София,
бул. Христо Смирненски 1
Корпус А, етаж 2, А-212

Телефон (+359 2) 963 52 45/666; +359 88 495 1079
Факс (+359 2) 865 31 48
E-mail dean_far@uacg.bg

Магистърската програма по „УПРАВЛЕНИЕ И ОПТИМИЗАЦИЯ НА ИНВЕСТИЦИОННИ ПРОЕКТИ В СТРОИТЕЛСТВОТО ЧРЕЗ СТРОИТЕЛНО-ИНФОРМАЦИОННОТО МОДЕЛИРАНЕ (СИМ) / BUILDING INFORMATION MODELLING (BIM)“ е разработена в рамките на договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № BG05M2ОP001-2.016-0023/24.08.2021г. за „ПОДОБРЯВАНЕ И МОДЕРНИЗИРАНЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА ИНФРАСТРУКТУРА НА АКАДЕМИЯ НА МВР В ПАРТНЬОРСТВО С ВАРНЕНСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ „ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР“, „УНИВЕРСИТЕТ ПО АРХИТЕКТУРА, СТРОИТЕЛСТВО И ГЕОДЕЗИЯ“, МЕДИЦИНСКИ ИНСТИТУТ НА МВР“, финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г. (ОПНОИР).

Адреси за контакти: ас. арх. Суса Димитрова – отговорник на магистърската програма, е-mail: sdimitrova_far@uacg.bg
 

Магистърска програма по УПРАВЛЕНИЕ И ОПТИМИЗАЦИЯ НА ИНВЕСТИЦИОННИ ПРОЕКТИ В СТРОИТЕЛСТВОТО ЧРЕЗ СИМ, предназначена за студенти със завършена степен на висше образование, редовна форма, държавна поръчка и обучение срещу заплащане 

Насоченост на програмата: 

Магистърската програма по „Управление и оптимизация на инвестиционни проекти в строителството чрез СИМ“ е ориентирана към студенти с придобита степен на обучение „бакалавър“ или „магистър“ от област на висше образование 5 „Технически науки“. Приемането на студентите се извършва съгласно нормативните актове и правилниците на УАСГ. Кандидатите, завършили в чужбина, предварително преминават през процедура за признаване на образованието им съгласно Наредбата за държавните изисквания за признаване на придобитото висше образование и завършена степен на обучение в чуждестранни висши училища

Образователни цели и задачи на програмата: 

Строително-информационното моделиране (Building Information Modelling – BIM) е в центъра на цифровата трансформация на строителния сектор и застроената среда. BIM е цифрова форма на строителството и операции с активи. То обединява технологиите, подобренията на процесите и цифровата информация, за да се оптимизират радикално резултатите на проектите, както и операциите с активи. BIM е стратегически фактор, способстващ за подобряване на процеса на вземане на решения както за сградите, така и за инфраструктурните активи в публичния сектор, през целия им жизнен цикъл. BIM се прилага основно за нови строителни проекти, но решаващата му роля е да подпомага обновяването, реконструкцията и поддръжката на застроената среда. 

Ролята на BIM мениджъра е да изпълнява всички процедури в BIM базираното цифрово строителство по време на етапите на проектиране, изграждане и приключване на проекта. BIM мениджъра ръководи и поддържа използването на цифрови технологии за създаване и управление на BIM съдържание в строителния сектор.  

Основната философия на програмата е да се разрушат бариерите между строителните дисциплини и чрез обучение, базирано на проекти и задачи, да се даде възможност на професионалистите да работят в рамките на мултидисциплинарен, съвместен процес на проектиране и управление, базиран на международни стандарти и свързаните с тях професионални насоки. В крайна сметка същността на BIM не е свързана с технологии или процеси, а с хората и как техните познания могат да бъдат обединени в процес на сътрудничество, за да се предостави напълно интегриран проект, който отговаря на всички поставени цели и задачи. 

Обучение: 

Учебният процес, от приема на студенти до завършването им, е организиран на базата на съгласувана учебна документация включваща: квалификационна характеристика, учебен план за специалността и учебни програми за отделните дисциплини. Продължителността  на обучението е в два семестъра в рамките на една академична година. Цялостният образователен процес е структуриран в съответствие с Европейската система за трансфер на кредити (ECTS).  Кредити по ECTS - 60.

Основните принципи на учебния план са насочени към задоволяване на необходимостта от нови практически знания и умения на студентите чрез: 

  • Високо академично ниво на преподаване, което да осигури концептуално мислене и умения за практическо приложение на получените знания и умения;
  • Включване на професионалисти от практиката в рамките на учебния процес;
  • Осигуряване на съвместна работа със студенти от различни специалности от област на висше образование 5 „Технически науки“.

Занятията се провеждат под формата на лекции, упражнения и курсови проекти. Повечето от дисциплините се предвижда да бъдат преподавани с отдалечен достъп. Не е задължително студентите да имат предишен опит в работата с BIM софтуер. Изисква се активно участие на студентите в интерактивни комбинации от теоретични и практически занимания. Дипломирането се осъществява през втория семестър след успешно разработена и защитена дипломна работа. 

Обхват на знанията, уменията и компетентностите на BIM мениджъра: 

Чрез изучаваните дисциплини студентите се запознават с принципите на BIM и управление на проекти, проектиране и сътрудничество чрез BIM, икономически и бизнес анализ, финансов анализ и прогнозиране, как правилно да оценяват, планират и прилагат BIM върху проекти, как да структурират изисквания към информацията и планове за изпълнение на BIM, също така ще придобият необходимите технически умения за работа с BIM. Обръща се внимание на значимостта на управлението на информацията при строителните проекти и най-добрите практики за осъществяването му. 

Магистърската програма е уникална за България и подходът към обучението е отличителен по отношение на конкурентните програми, достъпни в международен план. Търсенето на професионалисти с умения в прилагането на BIM технологиите за управление на процесите в строителството е много силно както на национално, така и на международно ниво. Той е в основата на нуждите на широк спектър от дисциплини в строителния сектор за професионалисти, квалифицирани в процесите на съвместно проектиране, изграждане и управление. Очаква се завършилите програмата да намерят работа както в рамките на собствените си дисциплини, така и в нововъзникващите съвместни кариери, тъй като BIM процесите стават все по-широко приети. 

Реализация на завършилите специалисти: 

Придобитата магистърска степен подобрява знанията и уменията на завършилите студенти в различни аспекти, което им дава възможност да работят в много роли, свързани с изпълнението и внедряването на BIM: 

 

 

  • BIM мениджър, отговарящ за цялостната организация на инвестиционния проект; 
  • BIM мениджър, отговорен за цялостното намаляване на риска в строителния сектор; 
  • BIM мениджър, отговарящ за цялостната дигитална стратегия на проекта; 
  • BIM координатор, отговарящ за координирането на техническото изпълнение на BIM по проект; 
  • Дизайнер, работещ по проект с широко използване на BIM; 
  • Мениджър на проекти по проект с широко използване на BIM; 
  • BIM експерт, представляващ работодателите и техните информационни нужди; 
  • BIM експерт, представляващ изпълнителите и техните отговорности към BIM; 
  • Експерти, участващи в разработването и разпространението на BIM софтуер; 
  • Университети, колежи, професионални училища и частни образователни институции – като преподаватели. 

 

Завършилите студенти също ще имат необходимите умения и знания, за да оптимизират работните процеси и да стимулират дигиталната трансформация в организации като: 

  • Проектантски бюра;
  • Строителни фирми;
  • Фирми за недвижими имоти;
  • Компании за управление на проекти и консултации;
  • Публични институции, участващи в обществените поръчки за сгради;
  • Обществени институции, участващи в администриране на строителството;
  • Изследователски институции в строителния сектор;
  • Производители на строителни продукти.

 

Условия за прием: 

В платена форма на обучение се приемат кандидатите, завършили специалности със степен „магистър“ от област на висше образование 5 „Технически науки“, със среден успех от дипломата не по-нисък от „добър”. За държавна поръчка могат да кандидатстват завършилите специалности със степен „бакалавър“ от област на висше образование 5 „Технически науки“. 

Критерии за подбор на кандидатите:

Среден успех от диплома за завършено висше образование в образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“.

Начало на обучението: зимен семестър на учебната 2025/2026 година. 

Адреси за контакти: ас. арх. Суса Димитрова – отговорник на магистърската програма, е-mail: sdimitrova_far@uacg.bg