Катедра "Градоустройство" има водеща роля в обучението по специалност "Урбанизъм", образователно-квалификационна степен бакалавър и магистър. Бакалавърската програма е въведена в учебната програма на УАСГ през 2002г. като резултат от успешно приключил проект, финансиран по програма PHARE-TEMPUS. Програмата е рецензирана от водещи експерти от страната и чужбина и е акредитирана от Националната агенция за оценка и акредитация в България. Обучението по специалността в двете образователно-квалификационни степени се извършва от екип висококвалифицирани преподаватели от Университета по архитектура, строителство и геодезия, преминали специализирана подготовка в eвропейски университети. В процеса на обучение като хонорувани и гост-преподаватели участват изявени професионалисти и академици от България и от Европа.
От 2006 година професията „Урбанист” е включена в Националната класификация на професиите и длъжностите (НКПД) в България. Към 2012г. професията е с код 2164-6001, попадаща в група 216 "Архитекти, проектанти, земемери и дизайнери", подклас 21 "Специалисти по природни и технически науки", клас 2 "Специалисти".
Професионалната квалификация "Урбанист" с образователно-квалификационна степен "магистър" дава възможност за предоставяне на проектантски услуги в областта на устройственото планиране и придобиване на проектантска правоспособност според разпоредбите на Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране.
Бакалавърската програма притежава сертификат за качество за периода 2016-2022 г., удостоверяващ, че са изпълнени Европейските стандарти за качество на програмите за планиране според Хартата на Асоциацията на училищата по планиране в Европа (AESOP), допълнени от ефективна интернационализация на процеса на преподаване и обучение.
Програмата по Урбанизъм е разработена на модулен принцип и въвежда Европейска система за трансфер на кредити и за контрол на качеството. Съгласно изискванията на водещи международни професионални и академични организации, образованието по урбанизъм развива знания относно:
- историята на урбанизма като институция и професия;
- характера, целите, теорията и методите в урбанизма;
- културните различия в урбанизма на европейско и световно равнище;
- развитието на природните и културни ценности, въздействието на човешката дейност върху околната среда и принципите на устойчивото развитие;
- политическия, институционалния и законодателния контекст на урбанистичната практика;
- механизмите за прилагането на урбанистичната политика;
- връзката на урбанизма с другите видове планиране.
Учебната програма развива умения и ценности в следните области:
- методи за определяне и решаване на проблемите в мултидисциплинарни колективи;
- правилно мислене относно концепциите, инструментите и мерките за управление на знанията в тяхното практическо приложение в жизнената среда;
- техники за събиране, обработка и анализ на данните, включително използването на съвременни технологии;
- оценяване и управление на околната среда;
- анализиране на бъдещите потребности на обществото;
- интегриране на естетически принципи в урбанизма;
- съхраняване на културните ценности в заобикалящата човека среда;
- използване на словесна, писмена и графическа комуникация;
- спазване на принципите на професионалната етика.
Обучението в бакалавърската програма е с продължителност 4 години, включващи 7 семестъра обучение и 1 семестър дипломно проектиране или разработване на дипломна работа по избрана от студента тема. Обучението в магистърската програма е с продължителност 2 години, включващи 2 семестъра обучение и 1 семестър дипломно проектиране или разработване на дипломна работа по избрана от студента тема. Обучението се реализира чрез учебни планове и програми, включващи задължителни и избираеми дисциплини, под формата на лекции, семинари и проектиране. При завършване се присъждат съответно образователно-квалификационна степен "бакалавър" и "магистър".
Успешно завършилите бакалавърската програма могат да продължат образованието си в магистърски учебни програми в УАСГ, в други университети от страната и чужбина.
Завършилите специалността "Урбанизъм" могат да намерят професионална реализация на различни равнища в частния и държавния сектор и в различни области:
- като специалисти в управлението на градовете и общините, на промените в природната и застроената обкръжаваща среда и при съчетаването на интересите на индивидуалната личност и обществото;
- като консултанти в инвестиционния процес за ефективно използване на земята;
- като експерти в областта на стратегическото планиране, формирането на регионалната, градоустройствената и жилищната политика, планирането на туризма, на инфраструктурата и комуникациите, в областта на ландшафтното планиране и опазването на околната среда, при управлението на земята и собствеността;
- като участници в екипи за проектни и научни изследвания, при разработване и промяна на законодателството в регионалното и градско планиране и опазването на околната среда.
Потенциални работодатели биха могли да бъдат проектантски и консултантски фирми, агенции за недвижими имоти, предприемачи, всички звена и нива на държавната администрация и органите на местното управление, както и международни и местни неправителствени организации. Урбанистите участват в управлението на териториите и общините в съответствие със съвременната практика на европейските страни. Те могат да работят и на свободна практика като независими консултанти.