Обучението е насочено към управлението на европейски инфраструктурни проекти в съответствие с философията и функционирането на европейските програми и отговарящи на съвременните насоки на развитие, фокусиращи се в тази област към интернационализация на инженерната инфраструктура, хармонизацията на инфраструктурните мрежи и опазването на околната среда.
Целта на магистърската програма е да подготви специалисти с компетентност по разработването и структурирането на предложения за европейски инфраструктурни проекти и притежаващи умения и знания да участват в техническото, административното и финансово управление и реализиране на дейностите по проекта. Образователните цели се реализират чрез задълбочаване на теоретичните познания и практическа подготовка в направленията - регионално развитие, информационни технологии, опазване на околната среда.
Квалификационна характеристика специалност "УЕИП"
Придобита квалификация след успешно завършване на програмата: магистър - инженер по управление на европейски инфраструктурни проекти.
Продължителност на програмата: четири семестъра, от които последния семестър – разработване и защита на дипломна работа.
Предназначение на програмата: Съгласно Класификатора на областите на висше образование и професионалните направления (ДВ, бр. 64/2002 г.), програмата се ориентира към лица с инженерно и урбанистично висше образование по специалности от област 5.7 „Архитектура, строителство и геодезия” със среден успех от дипломата
за висше образование най-малко добър със степен „бакалавър” и/или „магистър”.
Формата на обучение е задочна – срещу заплащане при условията на чл. 21 от Закона за висшето образование, а за студентите, завършили редовния бакалавърски курс на обучение по специалност „Устройство и управление на земи и имоти” – при условията на държавна поръчка с класиране за бройките отпуснати от Министерски съвет (класирането на кандидатите е по успех от дипломата за висше образование).
Обучението дава възможност за активно участие в реализа¬цията на оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014–2020 и представя методология, която съответства на официалния метод на Европейския съюз „Управление на цикъла на проекта“.
Завършилите специалността УЕИП, извършват дейности свързани с:
• предварителни проучвания, необходими за проектирането на обекти на техни-ческата и социалната инфраструктура;
• управление на риска, качеството и цената в проекта;
• планиране на ресурсите (финасови, материални и човешки), необходими за изграждането на обекта;
• решаване на екологични проблеми при изграждане на инфраструктурни обекти;
• екологична оценка на инфраструктурните проекти;
• използване на съвременните информационни технологии и техники при проуч-ването, проектирането на инфраструктурни проекти;
• провеждане на научни и научно приложни изследвания в областта на проектирането на инфраструктурни обекти;
• извършване на експертна и консултантска дейност при сделки и процедури с недвижими имоти.
и са основни кадри за звената за управление на инфраструктурни проекти към: Министерство на регио¬налното развитие и благоустройството; Министерство на земеделието и храните; Минис¬терство на транспорта, информационните технологии и съобщенията; Министерство на околната среда и водите; Министерство на здравеопазването; общински администрации; научни институти от системата на Българска академия на науката и Селскостопанска академия.