Начало / Международна дейност / EРАЗЪМ+ Партниращи страни (извън ЕС, които не са асоциирани към Програмата)

EРАЗЪМ+ Партниращи страни (извън ЕС, които не са асоциирани към Програмата)

„Еразъм+“ е основен инструмент за насърчаване на връзката между хората в световен мащаб чрез външното си измерение, целящо заздравяване на връзките между Европейското образователно пространство и останалия свят. Въз основа на опита и извлечените поуки от предишния програмен период, програма „Еразъм+“ 2021-2027 г. е силно съгласувана с геополитическите приоритети на ЕС
 
В новата програма „Еразъм+“ 2021-2027 г. международната мобилност на студентите и персонала във висшето образование има две направления: едното се подкрепя от фондовете на вътрешната политика (KA131), а другото - от инструментите на външната политика (KA171). Последното е продължение на ICM (KA107) от програмния период 2014-2020 г., а първата покана за кандидатстване беше обявена в покана 2022 на „Еразъм+“. 

Център за развитие на човешките ресурси e Националната агенция за България по администриране на Програма „Еразъм+”. За повече информация, моля вижте тук

Международната кредитна мобилност (ICM) подкрепя мобилността на лица, записани или наети във висше училище от държава по програмата в държава партньор или обратно, а именно:

Студентска мобилност с цел обучение, отворена за студенти от кратък цикъл, първи цикъл (бакалавър или еквивалент) или втори цикъл (магистър или еквивалент), както и за докторанти от трети цикъл. Периодът на физическа мобилност може да продължи от 60 дни до 12 месеца. За краткосрочна мобилност с цел докторантура или ако е част от смесена мобилност4 периодът на физическа мобилност може да продължи от 5 до 30 дни.

Студентска мобилност с цел практика, отворена за краткосрочен цикъл, първи цикъл (бакалавър или еквивалент) или втори цикъл (магистър или еквивалент), наскоро завършили студенти (които са кандидатствали през последната година от обучението си), както и за докторанти от трети цикъл. Периодът на мобилност може да продължи от 60 дни до 12 месеца или от 5 до 30 дни за краткосрочна докторантска мобилност или ако е част от смесена мобилност.

Мобилност на персонала с цел преподаване за академичен персонал и за поканен персонал от неакадемични организации за преподаване в партньорска висша образователна институция (ВУИ) в чужбина. Периодът на мобилност може да продължи от 5 до 60 дни и може да се осъществи и като смесена мобилност.

Мобилност на персонала с цел обучение за преподавателския и непреподавателския персонал под формата на обучителни събития в чужбина (с изключение на конференции), работа в сянка, периоди на наблюдение и/или обучение в партньорска ВУЗ. Периодът на мобилност може да продължи от 5 до 60 дни и може да се осъществи и като смесена мобилност. Тази дейност подкрепя също така мобилността на персонала от ВУЗ-овете в страните партньори за обучение в неакадемична организация, разположена в страна по програмата.

Мобилността на студентите и персонала може да се осъществи във всяка предметна област или академична дисциплина. Освен това ВУЗ-овете са свободни да кандидатстват за мобилност на персонала или за мобилност на студентите, или за комбинация от двете.

Дейностите по преподаване и обучение на персонала могат да бъдат комбинирани. Периодът на обучение и стажът също могат да бъдат съчетани, като минималната продължителност е 2 месеца (или един академичен срок), а максималната - 12 месеца.

Мобилността се осъществява в рамките на предварителни „междуинституционални споразумения“ между изпращащата и приемащата институция.

Заинтересованият студент или служител трябва да подаде заявление в международната служба (служба „Еразъм“) на изпращащата го висша образователна институция. Бюрото ще го/я информира за възможностите за обучение в чужбина и за това как да получи безвъзмездна помощ по програма „Еразъм + ЕС“.

Безвъзмездните средства по програма „Еразъм + ЕС“ помагат за покриване на пътните и дневните разходи, направени във връзка с периода на обучение на студентите в чужбина.

Студентите по програма „Еразъм+“, независимо дали получават безвъзмездна помощ по програма „Еразъм+“ на ЕС или не, са освободени от заплащане на такси за обучение, регистрация, изпити и достъп до лабораторни и библиотечни съоръжения в приемащата институция.